BADANIE OCT - AN OVERVIEW

Badanie oct - An Overview

Badanie oct - An Overview

Blog Article

Jeśli podejrzewasz u siebie jaskrę, AMD lub inną chorobę okulistyczną, zarezerwuj wizytę i poddaj się niezbędnej diagnostyce. Pamiętaj, że im szybsza diagnoza, tym szybciej możesz wdrożyć leczenie i wrócić do zdrowia.

Czy istnieją jednak jakieś zalecenia przed poddaniem się badaniu? Jak przygotować się do OCT oka? Tomografia ta nie wymaga od pacjenta właściwie żadnych przygotowań.

Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój choroby oczu typu jaskra i chcesz poddać się szczegółowym badaniom diagnostycznym, nie czekaj i umów się na wizytę w naszej klinice okulistycznej. 

Wskazaniem do angio-OCT jest też III trymestr ciąży (dotyczy kobiet z dużymi wadami wzroku). Badanie może być też wykonane profilaktycznie u seniorów, u których występuje wysokie ryzyko rozwoju jaskry.

Ostatnio koherencyjna tomografia optyczna zaczęła również być stosowana w kardiologii interwencyjnej jako sposób diagnozy choroby niedokrwiennej serca[1]. Wdrożenie koherentnych tomografów read more optycznych w domenie częstotliwości umożliwiło uzyskanie wyższego stosunku sygnału do szumu, pozwalając na szybszy odbiór sygnału.

Badanie OCT trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent siada przed aparaturą i kładzie brodę na specjalnej podpórce. Następnie patrzy na wskazany przez lekarza punkt, nie ruszając się i w miarę możliwości nie mrugając.

Schorzenia te mogą być przyczyną stopniowej utraty wzroku, dlatego tak ważne jest, aby zostały szybko zdiagnozowane, a potem były odpowiednio leczone.

Badanie wzroku OCT przeprowadza się przede wszystkim u pacjentów z obrzękiem lub zwyrodnieniem plamki żółtej, nowotworami oraz zmianami cukrzycowymi na dnie oka.

Przy używaniu metody OCT nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie próbki, a obrazy mogą zostać otrzymane bez dotykania jej, a nawet przez warstwę przezroczystej błony czy okna.

Badanie OCT jest przydatne w diagnostyce wielu schorzeń i wdrożyć skuteczne metody leczenia. Umożliwia specjaliście monitorowanie parametrów tarczy nerwu wzrokowego i analizę grubości włókien nerwowych oraz zwojowych siatkówki. Tomografia pozwala wykryć:

Szczególnie nadaje się do zastosowań okulistycznych oraz obrazowania innych tkanek, gdzie wymagana jest wysoka rozdzielczość i milimetrowa głębokość obrazowania[seven].

Tylko wówczas, po wizycie pacjent uzyskuje kompleksową informację zawierającą oprócz wyniku samego badania, również jego interpretację i dalsze zalecenia.

Następnie odbija od niego i wraca w zmienionej formie z powrotem do urządzenia rejestrującego. Można więc powiedzieć, że zasadą działania przypomina USG, z tą jednak różnicą, że USG emituje ultradźwięki, a OCT – światło podczerwone.

Jeśli wynik OCT nie jest prawidłowy, lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania lub zalecić odpowiednie put upępowanie, mające na celu zniwelowanie nieprawidłowości.

Report this page